PVR Nedir?


Kişisel Görüntü Kaydedici (PVR, Personel Video Recorder) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Dahili bir sabit diski olan bütün uydu alıcılarına verilen ortak isimdir. PVR, “Personal Computer” ve “Video Cassette Recorder” ifadelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bunun nedeni, standart video kayıt cihazlarında olduğu gibi ses ve görüntü yayınlarını kaydetmesi ve bunun için bir sabit disk kullanmasıdır.

Zaten bir video kayıt cihazım var, niye PVR özellikli uydu alıcısını satın alayım?

PVR teknolojisinin pek çok avantajı vardır: En başta kalite, programlar dijital formatta kaydedilir ve daha sonra aynı dijital kalitede izleyebilmenize imkan tanır. Diğer bir avantaj da hızdır, kayıt etmek istediğiniz ilginç bir program olduğunda boş bir kaset (gerçekten boş bir kaset mi yoksa etiket yapıştırmayı mı unuttunuz?) aramanıza, bunu takıp videonun uzaktan kumandasını bulup en sonunda ‘kayıt’ etmekle uğraşmanıza gerek kalmaz. Bunun yerine uzaktan kumandanın üzerindeki tek bir tuşa basarak izlemekte olduğunuz programı kaydetmeye başlayabilirsiniz. Üçüncü büyük avantaj ise zaman kaydırma (Time-shift) özelliğidir.

Zaman kaydırma (Time Shift) özelliği nedir?

Sevdiğiniz bir programı izlerken telefon çalabilir veya biri kapıya vurabilir. Sadece kumanda üzerinde bir tuşa basmanızla birlikte PVR görüntüyü dondurur ve sessizce programı kaydetmeye başlar. Geri döndüğünüzde bu defa bir başka tuşa basarak programın kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz. Hiç şüphesiz PVR, siz izlerken de kayıt etmeye devam eder ve böylece izlediğiniz yayının tek bir saniyesini bile kaçırmamış olursunuz.

Bir programı kaydederken bir başka programı izleyebilir miyim?

Bütün PVR özellikli uydu alıcılarında daha önceden yapılmış bir kaydı izlerken o an yayınlanan bir programı kaydetmek mümkündür.Eğer iki canlı yayını eş zamanlı olarak, birini izlerken diğerini kayıt etmek istiyorsanız, PVR özellikli uydu alıcınızın iki ayrı tüneri olması gerekir. Bu özellik yalnızca birkaç markada bulunmaktadır. Ama dikkat edin! Bu özelliği kullanabilmeniz için ya iki LNB’niz ya da çift çıkışlı bir LNB’niz olmalı. Her tüner LNB’ye polarizasyon ve Yüksek/Alçak bant değiştirme komutları gönderirken sanki tümüyle farklı bir uydu alıcısıymış gibi davranır.

Kaydettiğim bir yayını bilgisayara aktarabilir miyim?

Bu PVR özellikli uydu alıcınızın ne tür bağlantılara sahip olduğuyla alakalıdır. Yalnızca seri bir arabirimle bu mümkün değildir; çünkü 115 Kbit/sn’lik bağlantı hızıyla bir filmi aktarmak günler sürer. Neyse ki PVR özellikli uydu alıcıları daha hızlı veri iletişimi sağlayan USB bağlantısının kullanılmasına olanak tanımaktadır. Fakat bir PVR özellikli uydu alıcısı tarafından kayıt edilen programlar bilgisayarın ses ve görüntü yazılımları tarafından her zaman tanınmayabilir. Bu, PVR özellikli uydu alıcısının veri kayıt ederken hangi formatı kullandığına bağlıdır. Örneğin radyo programlan genellikle MP3 formatında kaydedilirken, TV programları bir kaç farklı formatta kaydedilir. Bu durumda bir formattan diğerine dönüşüm yapmanızı sağlayacak yardımcı programlar kullanmanız gerekmektedir.

Teknolojiden korkan biriyim; PVR özellikli uydu alıcısı kullanmak zor mudur?

Normal bir Video cihazından daha zor değildir. Üzerinde standart kontrol tuşları bulunur: kayıt, oynat, durdur, geri al, hızlı/yavaş ileri al ve dondur. Çoğu PVR özellikli uydu alıcıları siz evde yokken başlayan favori programlarınızı kaydetmeyi sağlayan saat fonksiyonuna sahiptir. PVR özellikli uydu alıcılarında kullanıcının kayıtları bulmasına ve oynatmasına yardımcı olan ve sabit diskin içindeki kayıtlı dosyaları gösteren bir kayıt listesi bulunmaktadır. Bu listeden bir kaydı izleyebilir veya biraz yer açmak için bazılarını silebilirsiniz.

Sabit diskimi ilerde daha büyük bir sabit diskle değiştirebilir miyim?

Çoğu PVR özellikli uydu alıcısı üreticileri kişisel bilgisayarlarda kullanılan e-Sata sabit diskler kullanmaktadır. Bu sayede, ileride daha büyük veya daha hızlı sabit diskler kullanmamız mümkün olmaktadır.

Leave a comment

uydu servisi ankara