ÇATIYA ÇANAK ANTEN KURMAK İÇİN İZNE GEREK YOK


YARGITAY, apartmanlarda oturanlar için sürekli tartışma konusu olan bireysel çanak anten sorununa son noktayı koydu.

Yargıtay, kat maliklerinin, apartmanların merkezi anteni bulunsa bile, uydu kanallarını izleyebilmek için çatıya çanak anten sistemi kurabileceğine hükmetti.

Ankara`da yaşanan olayda, L.K., apartmanda merkezi anten sistemi bulunmasına karşın daha fazla kanal izleyebilmek için evine uydu aldı. Çanak anten sistemini de binanın ortak çatısına kurdurttu.

Ancak kısa bir süre sonra apartmanın diğer sakini E.C. ile L.K. arasında çanak anten sorunu yaşanmaya başladı. L.K.`den, sistemin sökülmesi talebine olumsuz yanıt alan E.C., konuyu bina yönetimi toplantısına taşıdı.

Yönetim kararı ile L.K.`ye ait olan çanak anten sistemi söküldü. Kendisine haber verilmeden karar alınmasına itiraz eden sistemin sahibi L.K. ise konuyu yargının gündemine taşıdı.

Dosyayı inceleyen Ankara 10`uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, yönetim kararını haklı bularak L.K.`nin talebini reddetti. Yerel mahkemenin kararına da itiraz eden L.K., dosyasını Yargıtay`ın gündemine taşıyarak, sistemin yeniden kurulmasını istedi.

Yasalara aykırı

Karar düzeltme isteminde bulunan L.K.`nin talebini kabul eden Yargıtay 18`inci Hukuk Dairesi, apartman yönetiminin çanak anteni sistemine yönelik olağanüstü bir toplantı yaptığını belirterek, bu eylemin `Kat Mülkiyeti Yasası`na uygun olmadığına dikkat çekti.

Kararda ayrıca, uydu anten kurulabilmesi için gerekli tüm koşullar da sıralandı.

Buna göre, tüm kat maliklerinin rızası olmaksızın ya da ortak bir karar bulunmaması durumunda, ortak çatıya uydu anten takılabilecek.

Diğer kat maliklerinin de aynı sistemi kurmaları halinde her birine yeterli bir alan kalabilecek şekilde sistem kurulacak.

Anten sistemi ana yapıya ve bağımsız bölümlere zarar vermeyecek ve statiği olumsuz yönden etkilemeyecek.

Ayrıca, çatıda aynı nitelik ve özelikte merkezi anten sistemi bulunmayacak.

Leave a comment

uydu servisi ankara