Çanak anten nedir, çeşitleri nelerdir


Ülkemizde çanak anten kullanımı 90 yılların ortasında kullanıma başayıp, 2000 yılların başında bir furyaya dönmüştür.
Peki nedir bu çanak anten diye sorarsanız sadece bir yansıtıcı olduğunu söyleyebilirim. Sorunun doğru şekli belki de nedir bu “uydu sistemleri” olabilirdi.
Çanak antenler yapısına göre dört çeşittir; Parabol, Offset, Flat, Multifocus olarak adlandırılır.

1.Parabol Anten: Gökyüzüne daha geniş açı ile bakan daha yuvarlak ve merkez bombesi biraz daha fazla tipteki antenlerdir. Kar yağışlı havalarda üstü kar topladığından sinyali iletmekte zorluk çıkarır, bu yüzden günümüzde falla kullanılmamaktadır. (izlenmek istenen uydunun konumuna göre değişiklik göstere bilir.)
parabol_anten_100x86

2.Offset Anten: Offset olanlar ise ufuk açısına daha fazla bakarlar ve elips şeklinde daha ince bombelidirler. Yapılarından ötürü daha fazla sinyal toplayabilirler ve özellikle kış aylarında çok daha az kar tutarlar. Ancak 120cm üzerinde Offset çanak kullanmayı istemeniz ufuk çizgisine doğru yapacağı açıdan sinyali amacıyla çok daha uzun anten borusu kullanmayı gerektirecek ve bu da antenin çok daha fazla rüzgar basıncına maruz kalmasına neden olacaktır.
offset_canak_99x103

3.Flat Anten: Diğer anten sınıflarına göre hem çap olarak hem de sinyal toplamaaçısından daha verimlidir. Şöyleki 45x45cm ebatlarında bir Flat anten 80cm lik ofset bir antenin toplayabildiği sinyali toplayabilmektedir. Bu sayede hem görüntü kirliliğinden hemde yer tasarrufu yapmış oluyorsunuz.
flat_anten_88x108

4.Çoklu Anten(Multifocus): Birden fazla uyduyu alabilecek şekilde ayarlanmış antenlerdir. Sistemi, uydulardan yollanan sinyaller çanak antende toplanır, çanak antenin tam odak noktasında olan lnb ye yansıtılır. Çanak anteninizi 42 derece doğu uydusunda bulunan Türksat 3A uydusuna ayarladığınızı farzedelim. Anteniniz 42 derece doğu yörüngesine dönük iken, Türksat 3A uydusunun sağında ve solunda bulunan diğer uydulardan da sinyal alabilmektedir. Bu sinyallar farklı odak noktasındadır ve lnb ye yeterince güçlü ulaşmaz. İşte multifocus antenlerin çoklu odağa sahip olma özelliğinden dolayı bu sağda solda duran diğer uydulardan gelen sinyaller daha iyi toplanmakta ve her uydunun odak noktasına koyduğunuz lnb ile ayrı ayrı bu uyduları izleyebilmektesiniz.
multifocus_100x96

Leave a comment

uydu servisi ankara