CAM (MODUL) Nedir?


Koşullu Erişim Modülü (Conditional Access Module)

Dijital uydu alıcılarında bulunan Ortak arayüz (Common Interface) yuvalara takılan ve dijital platformların şifreli yayınlarını çözmeye yarayan çözücü cihazlarına modül (CAM) denilmektedir.

İçine şifre kartı takılan Analog Eurocrypt veya Cine5 dekoderleri gözünüzün önüne getiriniz. Bu küçük modüller o analog cihazların dijital olanlarıdır. Uydu alıcılarında şifreli TV ve radyo yayınlarını çözebilmek için modül CAM modul ile abonelik sonucu yayıncı firma tarafından temin edilen smartcard birlikte kullanılmalıdır.

Smartcard da; Abonenin kimlik numarası, hangi kanalları izleyebileceği, hangi tarihten hangi tarihe kadar izleme hakkı olduğu, ayrıca ne gibi ilave masrafları olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Şifreli kanalların açılabilmesi için merkezdeki bilgilerle karttaki bilgilerin birbirini tutması gerekmektedir.

Şifreli yayın sinyalinin çözülmesi esas olarak uydu alıcının işidir. Modülün (CAM) asıl işi ise sadece kart bilgilerini şifre sistemine uygun olarak yorumlamaktır. Smartcard modül (CAM) ile, modül (CAM) de uydu alıcısı ile iletişime geçerek şifreli yayının çözülmesini sağlamaktadır.

Modülün takıldığı yuva Ortak arayüz (Common Interface) bütün dijital uydu alıcıları için artık standart hale gelmiştir. Ayrıca, bazı alıcı cihazların içinde kendinden (embedded) modül de bulunmaktadır. Birçok cihazda da hem kendinden modül hem de ayrıca modül takılacak ortak arayüz yuvası bulunmaktadır.

Günümüzde arayüz modülü olmayan çeşitli şifre sistemleri bulunmaktadır. ABD’de yaygın olan PowerVu ve İngiltere’de Sky Digital’in dekoderi Sky Digibox (içinde NDS Videoguard modül (CAM) bulunmaktadır) bu türden cihazlardır.

Günümüzde şifreli yayınları çözebilmek için modül (CAM) kullanılması en elverişli yöntem olarak durmaktadır. Bugün üretilen tüm modül (CAM) ler tüm alıcı cihazlardaki ortak arayüz (Common Interface) yuvalarıyla tam uyumludur.

(Koşullu Erişim(CA) ve diğer DVB yayın uygulamaları için Ortak Arayüz (CI) şartnamesi EN50221 & ETSI TS 101 699 Ver. 1.1.1 Extensions)

Leave a comment

uydu servisi ankara